Úvodní stránka » Zpravodajství » Aktuality

Oslavy výročí Komenského v Žeravicích doprovodí muzejní výstava a přednáška

19.4.2016

Muzeum Jana Amose Komenského v Uherském Brodě doprovodí vlastní výstavou a komeniologickou přednáškou „Oslavy výročí 400 let od ordinace Jana Amose Komenského na kněze“ v Žeravicích u Kyjova (22.–23. 4.).

Program oslav v Žeravicích bude zahájen v pátek 22. dubna od 9.00 také výstavou prací žáků na téma J. A. Komenský. Od 16.00 bude zpřístupněn zdejší Památník J. A. Komenského a v prostorách kinosálu bude po oba dny otevřena výstava „JAK chtěl změnit svět“, kterou autorsky připravilo Muzeum J. A. Komenského v Uherském Brodě (8. repríza). V sobotu 23. dubna pak před Památníkem J. A. Komenského proběhne ekumenická bohoslužba slova církví římskokatolické, československé husitské a českobratrské evangelické. V 14.00 následuje komeniologická přednáška Mgr. Petra Zemka, Th.D., komeniologa a vedoucího komeniologického oddělení uherskobrodského muzea. Součástí programu je od 15 hodin též pěvecký koncert ve zdejším chrámu a divadelní představení „Don Quijote de la Mancha“ ve zdejší sokolovně. Sobotní program uzavře ve 20.00 řízená ochutnávka vín Vinařství Žůrek za doprovodu cimbálové muziky Marýnka.

Výstava „JAK chtěl změnit svět“ (2013) zdůrazňuje Komenského emendační (nápravné) úsilí, které vystihuje už samotný název výstavy. Ta je rozčleněna do 15 panelů, z nichž právě úvodní dává prostřednictvím citátů proniknout do pohnutek Komenského, které ho přiměly k celoživotní a útrapami provázené činnosti směrem k nápravě věcí lidských. Poslední panely pak tvoří přehledná chronologie. Souběžně s instalací v Žeravicích probíhá první cizojazyčná verze výstavy v maďarském Sárospataku (do 4. 5.).

Oslavy výročí Komenského v Žeravicích doprovodí muzejní výstava a přednáška

Odkazy:
Výstava Jak chtěl změnit svět
Akce na stránkách Muzea JAK v Uh. Brodě
Akce na stránkách obce Žeravice

Kontakt:
Muzeum J. A. Komenského v Uh. Brodě / mjakub.cz
Mgr. Aleš Kapsa, pracovník vztahů k veřejnosti
572 632 288 linka 216
kapsa@mjakub.cz

Dokumenty ke stažení