Úvodní stránka » Zpravodajství » Aktuality

Národní technické muzeum oceněno!

21.4.2016

Centrum stavitelského dědictví Plasy Národního technického muzea bylo vybráno mezi nejlepší architektonické realizace let 2014 a 2015.

Po obdržení Ceny hejtmana Plzeňského kraje v soutěži Stavba roku Plzeňského kraje 2014 se plaský areál dočkal dalšího odborného uznání.

Úspěšná rekonstrukce bývalých hospodářských budov a pivovaru plaského kláštera se dočkala prestižního uznání, a to výběru do ročenky Česká architektura 2014 – 2015. Areál Centra stavitelského dědictví v Plasích, otevřený v roce 2015, se tak dostal mezi 32 nejlepších architektonických realizací na našem území, jejichž výběr byl svěřen architektce Jitce Ressové. Ročenka pravidelně informuje nejen odbornou, ale i laickou veřejnost o aktuální situaci v oboru, slouží jako přehled současné architektonické scény a přináší podněty k inspiraci a veřejné diskuzi.

Jitka Ressová k výběru CSD Plasy v ročence dodává: „Obrovské prostory bývalého pivovaru našly úžasné naplnění. Právě díky rozlehlosti je tam možno instalovat mnoho modelů či stavebních prvků v měřítku 1:1. Vzniká tak skvělá 3D učebnice konstrukčních, stavebních prvků, detailů a technologií. Klášter se tedy může stát opět místem poutníků, kteří sem z dálky přijíždějí za něčím výjimečným i za vzděláním. Objekt prošel kvalitní obnovou a část jeho konstrukcí se stala exponáty.

Národní technické muzeum oceněno!
Pohled do části Expozice stavitelství věnované krovům.

Vzorový projekt památkové obnovy hospodářských budov bývalého kláštera dal vzniknout rozsáhlé Expozici stavitelství, která je svým zaměřením i rozsahem unikátní nejen v rámci České republiky. Areál rovněž poskytuje prostor prezentačním dílnám tradičních stavebních řemesel a skýtá zázemí pro pořádání konferencí a vzdělávacích akcí.

Obnova historicky cenného areálu trvala od vzniku prvního projektu v roce 2010 až po jeho dokončení pět let. První etapu měl na starosti Projektový ateliér pro architekturu a pozemní stavby, na druhé etapě se podíleli Masák & Partner, Metroprojekt a tbi.architekti.

Kontakt:
Mgr. Adam Dušek
Vedoucí oddělení PR a práce s veřejností
Email: adam.dusek@ntm.cz
Mob: +420 774 426 828
Národní technické muzeum
Kostelní 42, 170 78, Praha 7