Úvodní stránka » Zpravodajství » Aktuality

Ministr kultury přijal význačnou českou architektku Evu Jiřičnou

25.4.2016

Daniel Herman se zajímal o plánované projekty Evy Jiřičné v České republice a o její názory na moderní architekturu.

Eva Jiřičná je mezinárodně uznávanou absolventkou Fakulty architektury ČVUT, architekturu poté studovala také na pražské AVU. V roce 1968 absolvovala stáž v Londýně, československé úřady jí však znemožnily návrat do vlasti. Nastoupila v Ateliéru Louis de Soisson, později navázala spolupráci s významným architektem Richardem Rogersem.

Díky svým pracím z Londýna a New Yorku si získala mezinárodní respekt a uznání. Má své architektonické studio v Praze i Londýně, od roku 1996 je profesorkou, vedoucí ateliéru architektury na VŠUP v Praze. Do povědomí široké veřejnosti vstoupila v posledních letech jako předsedkyně mezinárodní komise vybírající projekt stavby nové budovy Národní knihovny na Letné.

S Danielem Hermanem hovořila především o moderním urbanismu a hledání rovnováhy mezi ochranou kulturního a historického dědictví a citlivým rozvojem sídelní architektury. Ministr se živě zajímal o její práci i názory.

Ministr kultury přijal význačnou českou architektku Evu Jiřičnou

Architektura je mimořádně důležitým oborem umění a já mu v rámci resortu přikládám váhu, jaká mu vzhledem k jeho významu náleží. Architektura je to, co v kulturní krajině zanechává dlouhodobou stopu a jednou bude dalším generacím svědčit o našich představách, hodnotách i snech,“ uvedl mimo jiné Daniel Herman.

Simona Cigánková, tisková mluvčí MK ČR