Úvodní stránka » Zpravodajství » Aktuality

Ministr Daniel Herman přijal velvyslance Japonska J. E. Tetsuo Yamakawu

25.4.2016

Předmětem jednání byla vzájemná kulturní spolupráce České republiky a Japonska. Rok 2017 se stane Rokem české kultury v Japonsku.

Ministr kultury dnes ve 14 hodin přivítal v Nostickém paláci japonského velvyslance J. E. pana Tetsuo Yamakawu. Jednání se soustředila na klíčové body kulturní česko-japonské spolupráce pro nejbližší období. Jde zejména o Dny Kjóta v Praze, které proběhnou letos v květnu a v červnu, a to v rámci 20. výročí navázání vztahu mezi Kjótem a českou metropolí. Kromě koncertů a divadelních projektů zahrnou také japonské slavnosti jara na Vyšehradě nebo výstavu v Botanické zahradě Hl. m. Prahy.

Ministr Daniel Herman přijal velvyslance Japonska J. E. Tetsuo Yamakawu

Daniel Herman a Tetsuo Yamakawa dále hovořili o mezinárodním hudebním festivalu Mladá Praha. Jde o příklad již tradiční kulturní spolupráce, zaměřené na podporu nadějných začínajících umělců. Festival se koná již od roku 1992, kdy byl v Tokiu založen japonský výbor přátel festivalu Mladá Praha. Jeho předsedovi prof. Yoshifumi Nakajimovi byla v roce 2012 udělena cena Artis Bohemiae Amicis; v témže roce získal český výbor festivalu Čestné uznání ministra zahraničních věcí Japonska.

Vrchol spolupráce v nejbližším období představuje projekt Rok české kultury v Japonsku v roce 2017, realizovaný v rámci oslav 60. výročí obnovení diplomatických styků mezi oběma zeměmi. Podílet se na něm budou Národní galerie, Uměleckoprůmyslové muzeum, Národní divadlo, Česká filharmonie, Pražský filharmonický sbor a Institut umění – Divadelní ústav. Do Tokia by také mělo být zapůjčeno všech 20 pláten Slovanské epopeje.

Ministr Daniel Herman přijal velvyslance Japonska J. E. Tetsuo Yamakawu

Česko japonské kulturní vztahy jsou tradičně velmi dobré a intenzivní. V Japonsku se těší mimořádné oblibě zejména česká klasická hudba, podobně jako pro nás je velmi inspirativní japonská výtvarná tradice,“ uvedl ministr Herman, který v závěru také vyjádřil přesvědčení, že tato spolupráce se bude nadále prohlubovat.

Simona Cigánková, tisková mluvčí MK ČR