Úvodní stránka » Zpravodajství » Aktuality

Historickým městem roku 2015 se stal moravskoslezský Příbor

19.4.2016

Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón ČR za rok 2015 a titul Historické město 2015 předali vítězi za MK ČR náměstkyně Anna Matoušková a náměstek Vlastislav Ouroda.

Držitel Ceny a nositel prestižního titulu byl vybírán z vítězů krajských kol, jimiž byly Boskovice, Brtnice, Frýdlant, Jičín, Jindřichův Hradec, Karlovy Vary, Klatovy, Kutná Hora, Letohrad, Litoměřice, Luhačovice, Praha 1, Příbor a Šternberk. Do finále se pak probojovaly Jičín a Litoměřice, trofej nejvyšší si odneslo známé rodiště Sigmunda Freuda.

Historickým městem roku 2015 se stal moravskoslezský Příbor
Náměstek Vlastislav Ouroda.

V zastoupení ministra kultury Daniela Hermana promluvil ke shromážděným náměstek pro řízení sekce kulturního dědictví Vlastislav Ouroda. Připomněl význam Mezinárodního dne památek a sídel (18. 4.), který vyhlašuje UNESCO od r. 1983, a poděkoval Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, Českému národnímu komitétu ICOMOS a všem ostatním, kteří se v oblasti památkové péče jakkoli angažují. Vlastislav Ouroda současně zmínil také téma letošního ročníku, které v souvislosti s XXXI. letními olympijskými hrami v Rio de Janeiru doporučil ICOMOS a jímž je kulturní dědictví sportu.


Vítězem se stalo město Příbor.

V rámci slavnostního shromáždění dále převzali ocenění vítězové soutěže „Mladí fotografují památky“. Cenu časopisu Moderní obec pak šéfredaktor listu předal starostce vysočinské Brtnice.

Simona Cigánková, tisková mluvčí MK ČR