Úvodní stránka » Zpravodajství » Aktuality

Fotografické hledání Evropy

21.4.2016

Od 26. 4. jsou v kavárně Amadeus, která je součástí Arcidiecézního muzea Olomouc, k vidění fotografie Martina Wágnera oceněné v soutěži Czech Press Photo. Výstava Kde začíná Evropa trvá do 26. 6.

Z více než čtyřiceti tisíc snímků z ruských cest vybral Martin Wágner kolekci sta fotografií, z ní pak kurátorka Štěpánka Bieleszová dvacítku vystavených.

Možná se nejedná o nejlepší záběry, ale jsou to snímky, které nejlépe tvoří soubor Kde začíná Evropa, nejvíce zapadají do výstavy,“ vysvětlil autor.

Fotografické hledání Evropy

Martin Wágner se o Rusko zajímá od dětství. „Už ve třinácti letech navštívil Podkarpatskou Rus, později, od sedmnácti let jezdil sám na Ukrajinu, do Ruska a do dalších zemí.Procestoval mimo jiné Sibiř a Dálný Východ,“ uvedla Bieleszová. Fotografoval v místech bývalých gulagů, na transsibiřské magistrále, v prastarých sibiřských komunitách, poznal pastevce sobů i lovce velryb na Čukotce, fotil lov kachen na Ankaře, vulkanology na Kurilských ostrovech.

Fotografické hledání Evropy

Když mi bylo sedmnáct a začal jsem jezdit na východ. Každá cesta byla neuvěřitelná poznáním nových lidí, nových zkušeností i sebe sama,“ vzpomíná Wágner. Do Ruska zamířil již na 34 cest. „Pokud Rusko považujeme za Evropu, tak asi začíná na Čukotce, pokud ne, tak Evropa začíná někde u Užhorodu,“ řekl. Podle něj je Rusko obrovská, ale globalizovaná země. Všichni čtou stejné noviny, poslouchají stejné rádio a sledují stejnou televizi. Také jedí stejné potraviny a bydlí ve stejných panelácích ze 70. let. „Z tohoto pohledu se považují za Evropany,“ dodal.

Fotografické hledání Evropy

Wágnerovi nejde o zpravodajství a nesnaží se postihnout všechny charakteristiky nedozírné šestiny souše.

Pražský rodák Martin Wágner (*1980) je absolventem opavského Institutu tvůrčí fotografie. S cyklem Kde začíná Evropa získal na fotografické soutěži Czech Press Photo 2012 první místo v kategorii Každodenní život. Uspořádal řadu samostatných výstav v Česku i v zahraniční včetně Moskvy, Nižního Novgorodu, Jekatěrinburgu nebo Sachalinu. Jeho výstava v kavárně Amadeus bude přístupná do 26. června.

Kontakt:
Mgr. Petr Bielesz
tiskový mluvčí
Muzeum umění Olomouc | Denisova 47 | 771 11 Olomouc
K: Muzeum moderního umění | Denisova 47 | 771 11 Olomouc
T: 585 514 282 | M: 724 202 905
E: bielesz@olmuart.cz | web | facebook | twitter