Úvodní stránka » Zpravodajství » Aktuality

Česká republika se poprvé prezentuje na prestižním knižním veletrhu v Kolumbii

22.4.2016

Dne 19. dubna 2016 byl v Bogotě slavnostně zahájen v pořadí 29. ročník Mezinárodního knižního veletrhu FILBO, který je považován za jeden z největších a nejprestižnějších v regionu Latinské Ameriky, poprvé za české účasti.

Historicky poprvé se veletrhu účastní Česká republika vlastním stánkem. Je to výsledek úspěšné spolupráce velvyslanectví, Ministerstva kultury ČR a krajanského spolku Asocheca (s podporou ČC Madrid). Stánek zaplnily knihy sedmi renomovaných českých nakladatelství (Albatros, Labyrint, Torst, Baobab, Akropolis, Karolinum a Meander). Obohacením prezentace ČR na veletrhu je účast českých spisovatelek Markéty Pilátové a Radky Denemarkové, které absolvují celou řadu prezentací svých děl a vystoupení na aktuální společenská témata.

Česká republika se poprvé prezentuje na prestižním knižním veletrhu v Kolumbii

V letošním roce je čestným hostem Nizozemské království, které u příležitosti inaugurace zastupovala princezna Laurentien van Oranje a 53 nizozemských spisovatelů. Na inauguračním aktu vystoupil též kolumbijský prezident Juan Manuel Santos, starosta města Bogoty Enrique Peňalosa nebo držitelka Nobelovy ceny za literaturu z roku 2015 běloruská spisovatelka Světlana Alexejevič. Veletrh, kterého se v následujících dnech zúčastní rovněž držitelka Nobelovy ceny za mír z roku 1997 Jody Williams, probíhá v celém areálu bogotského výstaviště Corferias a jeho součástí je i samostatný pavilon pozvané země – Nizozemska. Na základě statistických informací z minulých ročníků se očekává, že během 2 týdnů veletrh navštíví více než 500 tisíc osob z Kolumbie a zahraničí.

Česká republika se poprvé prezentuje na prestižním knižním veletrhu v Kolumbii

Simona Cigánková, tisková mluvčí MK ČR